Ana içeriğe atla

KAPADOKYA'YA RAKİP PERİ BACALARI

Peri bacaları nerede diye sorsam, birçoğunuzun Kapadokya bölgesinde cevabını vereceğini çok iyi 
biliyorum. Peri bacaları denince,hiç şüphesiz akla Kapadokya gelir. Peki peri bacaları sadece Kapadokya'da mı vardır? Bir dergide okuduğum Kuladokya yazısından sonra araştırmaya koyuldum. Ve yaptığım araştırmalar sonucunda çok şaşırtıcı bilgilere ulaştım. Bu hafta sizlerle Kapadokya'ya rakip peri bacalarıyla ilgili edindiğim bilgileri paylaşacağım.
Peri bacaları Kapadokya Bölgesi haricinde Van, Erzurum, Konya, Manisa ve Afyon'da da bulunmaktadır.
VANADOKYA ( Van Peri Bacaları)
Van ili Başkale ilçesi Yavuzlar Köyü’nde bulunan Vanadokya, oluşum yönünden Kapadokya yöresindeki peri bacaları ile benzerlik göstermektedir.Volkanik Yiğit Dağı’nın püskürttüğü kayaçların aşınmaları sonucunda peri bacaları oluşmuştur.
KULADOKYA ( Kula Peri Bacaları)
Kula peribacaları İzmir-Ankara Karayolunun l56.ncı kilometresinde ,Kula’ya l6 kilometre uzaklıkta Burgaz köyü civarındadır.Volkanik bir yapıya sahip olan Kula'da peri bacaları yağmur ve ereazyonun etkisiyle oluşmuştur.
Konya Peri Bacaları
Konyanın Cihanbeyli ilçesindeki peribacaları,  vadinin zamanla aşınmasıyla meydana gelmiştir.Birkaç dönem öncesi ormanlık olan bölge, erozyonun etkisinde kalmış, rüzgar ve yağmurun da aşındırmasıyla peribacaları ortaya çıkmıştır.Kapadokya’daki peri bacalarına benzerliğiyle dikkat çeken bu doğa harikasını gezenler, "Burası Ürgüp mü ?"diye hayretlerini dile getiriyorlar.
Narman Peri Bacaları (Kırmızı Periler Diyarı)
Bu jeolojikoluşumlar, Erzurum'un Narman İlçesinin 7 km güneyinde yer almaktadır.Rüzgar ve yağmurun kumlu toprağı aşındırmasıyla kırmızı kaya başlıklı peri bacaları ve dar vadiler oluşmuştur.
Afyon Peri Bacaları
Afyonkarahisar ilinin jeolojik yapısı gereği, volkanik arazi üzerinde bulunan İhsaniye, İscehisar, Bayat ve Bolvadin ilçelerinde değişik biçimlerde, şapkalı veya şapkasız çok sayıda peri bacaları bulunmaktadır.Bunlardan Bolvadin İlçesine bağlı Özburun Kasabası’nın Minareli Deresi’nde yer alan peri bacaları, diğer yörelerdeki peri bacalarından farklı oluşumlarıyla dikkat çekmektedir. Ayrıca Bayat İlçesi’nin İnpazarcık Mevki’i ile Mekân Yaylası’nın karşısında bulunan Eyerli Dağı’nın yamaçlarında peri bacalarına rastlanılmaktadır.

Yorumlar

  1. hepsinide gördüm bunların Kapadokya'da kilerden çok farklılar ve azlar bir turist için gidilemeyecek kadar küçükler

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İtfaiyeci ARFF Memuru Şartları, Taban Puanlar

Çocuğum illede bir üniversite okusun Bimde kasiyerlik yapsada razıyım diyorsanız bu yazıyı okumayın. Bölüm önemli değil üniversiteyi bitirdiğinde bir işi olsun istiyorsanız buyrun anlatmaya başlıyorum.
Ülkemizde genç nüfusun artmasıyla birlikte işsizlik oranlarıda her geçen gün artıyor. Çocuklarım ille de bir üniversite okusun, nasıl olsa iş bulur diyorsanız öncelikle bu düşüncenizden vazgeçin. Üniversitelerin Fen Edebiyat Fakülteleri, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin herhangi bölümünden mezun olan bir kişinin kolaylıkla iş bulabildiği dönemler sizin zamanınızda kaldı. İktisat, İşletme, kimya, biyoloji gibi lisans mezunları işsizlik nedeniyle Kipa, Bim, A101 gibi marketler zincirlerinde kasiyerlik yapmak zorunda kaldığı şu günlerde sizlere kimsenin anlatmadığı, iş garantili bazı önlisans ve lisans bölümlerinden bahsedeceğim. Çocuğum illede bir üniversite okusun Bimde kasiyerlik yapsada razıyım diyorsanız bu yazıyı okumayın. Bölüm önemli değil üniversiteyi bitirdiğinde bir işi olsu…

Balon Pilotluğu Şartları Maaşları Nelerdir?

Dünyanın önemli turizm merkezlerinden Kapadokya'da yoğun ilgi gören sıcak hava balonu turizmi, Türkiye'de gençlere yeni bir mesleğin daha kapılarını açtı. 
Bu haftaki yazımda hayali gökyüzü olan, denediği işlerin hiçbirinde aradığı mutluluğu bulamayan macerasever gençler için alternatif bir meslek haline gelen balon pilotluğu ile ilgili merak ettiklerinizi sizlerle paylaşacağım.
Balon Pilotu Olmak İçin Şartlar Nelerdir ? 
Özel Kapadokya Meslek Yüksekokulu ve çeşitli balon firmalarının Balon Pilotluğu eğitimine katılabilmek için genel şartlar; 18 yaş ve üzerinde olmak, en az lise veya dengi okul mezunu olmak, adli sicil kaynıdızın temiz olması, uçuşa engel sağlık sorunlarınızın olmaması şartları aranıyor. 
Balon Pilotu Lisansı Ücreti ve Eğitim Süreci 
Balon Pilotu eğitimleri genel olarak Kapadokya bölgesinde daha yaygındır. Balon Pilotu Lisansı eğitimi yaklaşık 50 bin TL' ye mal oluyor. Kimi firmalar, pilot ihtiyacını karşılamak için ve personel teminini kolaylaştırmak için bu l…

Kapadokya'da Unutulmaz Nikah ve Evlenme Teklifleri

Eş adayınızla uzun süredir görüşüyorsunuz ve evlilik zamanının artık geldiğini düşünüyorsunuz. Akılda kalıcı bir evlilik teklifi ya da nikah töreni düşünüyorsanız bu yazıyı mutlaka sonuna kadar okumalısınız.
Unutulmaz evlilik teklifleri / nikah merasimleri için Türkiye'nin önemli kültür ve turizm merkezlerinden Kapadokya' ve Peribacalarının eşsiz manzarası şüphesiz bulunmaz bir nimet. Bütçenize göre Peri Bacasında, Balonda, Yer altı şehirlerinde, Avanos Kızılırmak üzerinde Gondol üzerinde ve sıcak hava balonlarında özel anınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.  Evlilik teklifi/ nikah merasimlerine geçmeden önce başka bir şehirde nikah yapabilmek için gerekli şartlardan bahsetmek istiyorum.  İl / Şehir Dışında Nikah İşlemleri Nasıl Yapılır ? Öncelikle yaşadığınız şehrin dışındaki bir ilde ya da ilçede nikah yapma hakkınızın olduğunu belirtmek isterim. Bu işlemleri araştırırken sakın yaşlı insanlara danışmayınız. Ben 60 yaşlarında bir komşuma danıştığımda "Mıhtara gideceniz, adınız as…