25 Ocak 2012 Çarşamba

0

Madenci - Alın Terine Kömür Karası Değmiş Yaşamlar

 • 25 Ocak 2012 Çarşamba
 • Share

 • Fotoğraf Sanatçıları da muhabirler gibi başkaları için bakar fotoğraf makinesinin vizöründen. Hayata ve çeşitli kombinasyonları kendine has kuralları barındıran bir dil kullanır. Fotoğraf sanatçısı karesi içine aldığı anı ölümsüzleştirerek yarınlara miras bırakır. Ölümsüzleştirilen anılar birbirinden farklı konuları içerebilir.
  Yunus Topal son çalışmasında, alın terlerine kömür karası bulaşmış yaşamları işlemiş. Çalışması için gerekli bürokrasi ve izinleri tamamladıktan sonra, yer altının farklı derinliklerinde madencilerin çalışmalarına tanıklık etmiş. Topal, Zonguldak Karadon’da madencilerin doğal çalışma ortamlarında çektiği fotoğrafları “Alın terine kömür karası değmiş yaşamlar MADENCİ ismiyle kitaplaştırarak, bu tüm madencilere ve yakınlarına armağan ediyor.

  Yunus Topal, 1980 yılında Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde doğdu. Öğrenimini Diyarbakır’da tamamladı. 2002 yılından beri Ankara’da yaşıyor.
  Yunus Topal ile Nevşehir’de, Kapadokya Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği(KAFSİD)'nin 4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle düzenlediği bir etkinlikte tanışıyoruz.

  Fotoğraf sanatıyla ne zaman, nasıl tanıştınız?
  Fotoğraf sanatıyla bir iddia sonucu kazandığım fotoğraf makinesiyle çocuk yaşta tanıştım. Fotoğraf Sanatı Kurumu’nun düzenlediği Ankara Fotoğraf Günlerine Diyarbakır’dan izleyici olarak katılmamla fotoğraf bir tutkuya dönüştü.

  Çalışmanız için Madencileri ile birlikte yer altının farklı derinliklerine indiğinizi söylediniz. İzlenimlerinizi anlatır mısınız?
  Yer altında madenciler ile birlikte bulunduğum sırada onların çalışmalarına tanıklık ettim, hatta onların dostluklarını, ekmeklerini yine yer altında paylaştım. Saatler süren yorucu vardiya sonunda madenciler ile birlikte yeryüzüne çıkarken, bir sonraki vardiya için yer altına inmeye hazırlanmış emekçileri bizi ocak başında beklerken buldum. Gözlerimi yaşartan bir seramoni ile helalleşip kucaklaşan emekçilerin geçmiş olsun madenci diyerek selamladıkları, çıkanlarında Allah Kolaylık versin, uğurlar ola madenci” sözlerini duyduğumda çok duygulandım.

  Çektiğiniz fotoğraflardaki yüzlerin hiçbirisi mutlu değil. Madenciler mutlu değil mi?
  Evet haklısınız. Madenci olup  yüzü gülen insan çok az. Çünkü o bölgede çalışan herkesin bir yakını göçük altında kalarak hayatını kaybetmiş.Çalışmalarım sırasında  ilerlemiş yaşına rağmen hala çalışan bir madenci ile karşılaştım.Neden hala çalıştığını sordum. Kızını evlendirmek için kredi çekmiş, Krediyi ödeyebilmek için madende çalışmaya devam ediyor. En usta madenci yaklaşık 900 lira maaş alıyor.O bölgenin insanlarının madencilikten başka bir seçeneği yok.
  Ülkemizde ölüm riski oldukça yüksek olan madencilik mesleğini seçmiş kişilerin yakınları, çocukları da gelecekte bu mesleği yapmayı düşünüyor mu?
  Madencilik bir aile mesleği. Geçtiğimiz aylarda Zonguldak’ta Karadon kuyusunda göçük olmuş 28 madencimiz hayatını yitirmişti. Umutla yakınlarının kurtarılmasını bekleyen madenci yakınları ile sohbet etmeye çalıştım. Bu sohbet esnasında göçükte abisi ve 4 yakını olan bir genç “Ağabeymin yerine beni işe alsalar kabul ederim” dedi.
  Sizi böyle bir çalışma yapmaya yönlendiren sebep neydi?
  Böyle bir çalışma yapmayı bir borç bildim. Karadon kuyusu’nda meydana gelen göçük sonrası kurtarma çalışmaları sırasındada oradaydım. 

  Yunus Topal böyle bir çalışma yapmayı kendisine borç bildiğini söylüyor. Topal’ın madencilerin doğal çalışma ortamında ve Karadon’da meydana gelen göçük sonrası  çektiği fotoğrafları, yaptığı sunumu izledikten sonra, gözleri yaşam dolu yüzleri buruk insanların çektikleri sıkıntıları siz okuyuculara bildirmeyi bende kendime bir borç biliyor ve hayatı ellerinin nasırları,alınlarının terleriyle yaşanılır kılan emekçi madencilerimizi fotoğraf kareleri ile ölümsüzleştiren Yunus Topal’a bu anlamlı çalışmasında dolayı teşekkür ediyorum.

  2010/Kent Haber Gazetesi

  0 Yorum “Madenci - Alın Terine Kömür Karası Değmiş Yaşamlar”

  Yorum Gönder

  abdullah kakekhani acıgöl belgesel afyon peri bacaları ah tamara ahmet türk ahmet türk yumruk akdamar adası alışveriş merkezi mescit amasya anadolu meteoroloji meslek lisesi bahailik bahailik nedir bahaullah balkanlar banu avar banu avar trt bekar için kiralık ev bekara ev bekara ev yok belediye çukurları benzinlik patlaması beyaz duvarlar şiir böl ve yut cevher dudayev demokratik toplum partisi deprem mühendisliği dobada doktor tarık doç.dr özcan çakır doç.dr.halit ertuğrul röportaj doç.dr.nart coşkun ermeni kiliseleri ermenice bölümü ersin çavuşoğlu erzurum narman peri bacaları esnaflık nedir ferhat ile şirin filistin forum kapadokya gazetecilik nedir gökhan atalay göçkuşağı gülşehir gülşehir belediyesi gülşehir ev kiraları gülşehir mantarkaya gülşehir meslek yüksekokulu gülşehir üniversite halit ertuğrul kimdir harrandan japonyaya gelin harranlı ali harranlı cemile iftarda patlama iran idamlar iran yeşil hareket iranlı mülteci iranlı mülteciler isot nedir isot tarlaları israfil baran şiir israil askerleri israil projesi izmir kula peri bacaları jeofizik kafkaslar kafsid kapadokya kapadokya düşleri kapadokya fotoğraf ve sinema amatörleri derneği kapadokya gazeteciler cemiyeti kapadokya havaalanı kapadokya havalimanı kapadokya memur kapadokya resim sergisi kapadokya yolları kapadokya üniversitesi karadon kendini arayan adam kenthaber gazetesi konya peri bacaları kürtçe kürtçe anadil kürtçe kursları made in china madenci mantarkaya mardin mavi marmara gemisi meltem sivrikaya memurlar mercimek çorbası hikayesi meteoroloji lisesi mezdak abdipour midyat modem nedir mojgan kakekhani mor gabriel kimdir mor gabriel manastırı mustafa demir mustafa karakaya mustafa kocatepe mülteci röportaj nevşehir nevşehir alışveriş nevşehir alışveriş merkezleri nevşehir atletizm nevşehir dolmuş nevşehir ermenice nevşehir esnafı nevşehir gazeteciler nevşehir haber nevşehir jeofizik mühendisliği nevşehir karayolu nevşehir kenthaber gazetesi nevşehir memurlar nevşehir yolları nevşehir özel halk otobüsü nevşehir üniversitesi nevşehir'de yenigün gazetesi nüfus mübadelesi onbir ayın sultanı oxir be patlıcan hikayesi pazarcı hikayesi peri bacaları piri reis gemisi ramazan ayı resul köstekçi roja azadi sabah ezanı ne zaman okunur samanyolu tv sanatçı hikayesi Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği süryani süryanilik tek türkiye tek türkiye dizisi topada trt türk dizilerinde sabah ezanı türk telekom türkiye'deki peri bacaları türkçe bilmeyen kürtler urfa elektronik urfa fransız işgali uğurlar olsun van van peri bacaları vanadokya wade evans yatılı okul yatılı okul hikayeleri yerel muhabir yeşilciler ygs nedir yunanistan nüfus mübadelesi yunus topal yurt hikayeleri yurt çocukları yurttaki çocuklar yönetmen mustafa karakaya yüksek öğretime geçiş sınavı zonguldak çin malı elektronik eşya çorum çorum esnaf çorum leblebisi şanlıurfa şehzadeler şehri şivan şiwan
  Mynet - Yurt Haber
  Nevşehir Haberleri Mynet Yurt Haber’de